Nyilatkozott a posztszovjet térség szakértője: ezért lehet, hogy Budapesten ül le majd Putyin és Trump
Itt érhet be a konnektivitás stratégiája.
A Sorsok Házáról, az oktatásról, a zsidó civil életről és a progresszív zsidó egyházakról tárgyalnának a kormánnyal a zsidó szervezetek. Azt javasolják, hogy rendszeresen, háromhavonta üljön össze a Zsidó Közösségi Kerekasztal, aminek üléseit a kormány mellett zsidó szervezetek is kezdeményezhetnének.
A Zsidó Közösségi Kerekasztal rendszeres, háromhavonkénti összehívását kérik a zsidó szervezetek a kormánytól, továbbá azt, hogy az összehívást a zsidó közösség képviselői is kezdeményezhessék – közölte a Mazsihisz.
A zsidó szervezetek arra kérik a kormányt, hogy a kerekasztal összehívása előtt két héttel a meghívott szervezetek kapják meg a javasolt napirendet, hogy „közös döntésükkel, javaslataikkal kiegészíthessék azt” – olvasható a Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek címzett, MTI-hez is eljuttatott levélben.
A Mazsihisz kedd este közölte az MTI-vel, hogy a Mazsihisz, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH), valamint tizennégy zsidó szervezet vezetői megállapodtak abban, hogy milyen témákat javasolnak a kormány által összehívott Zsidó Közösségi Kerekasztal legközelebbi ülésére, és javaslataikat levélben fogják eljuttatni a kormánynak. A Heisler András Mazsihisz-elnök által aláírt levélben négy témajavaslat szerepel: a Sorsok Háza projekt jövője, az oktatás területén kialakított és eredményes együttműködés továbbfejlesztése, a zsidó civil élet támogatása, valamint a progresszív zsidó egyházak státusának megvitatása.
A levél szerint a keddi egyeztetésen a résztvevők a Sorsok Háza projekttel kapcsolatban úgy foglaltak állást, hogy amennyiben nem kapják meg a kiállítás részletes forgatókönyvét, annak tartalmáért nem tudnak felelősséget vállalni. A zsidó szervezetek kérik, hogy a kiállítás oktatási anyagainak elkészítésébe vonják be az általuk felkért szakembereket is, egyben „felajánlják szakmai segítségüket azok összeállításában” – írja Mazsihisz elnöke.
Heisler András szerint a zsidó szervezetek fontosnak tartják, hogy a kiállítás tárlatvezetőinek képzésében és kiválasztásában szerepet kapjon „a zsidó oldal”. Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem képviselője ennek érdekében „külön képzési forma beindításának megszervezését is felajánlotta” – olvasható a levélben.
Lázár János augusztus közepén kezdeményezte a Zsidó Közösségi Kerekasztal összehívását szeptemberre, amire Heisler András úgy reagált, hogy akkor tárgyalnak, ha látják a napirendet. A Zsidó Közösségi Kerekasztalt a kormány 2011-ben kormányhatározattal hozta létre annak érdekében, hogy platformot biztosítson a hazai zsidó szervezetek és a kabinet párbeszédére.